Emekliden Sonra Gözler Kamu İşçisi İkramiyesinde! Hesaplara Yatacağı Tarih Belli Oldu

3 BİN TL İKRAMİYEYİ KİMLER ALDI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 10-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak ödemelerle ilgili olarak, “Emekli ve hak sahiplerimize toplamda 42 milyar TL bayram ikramiyesi ödemesi gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

Bu yıl emekli ikramiyeleri 3 bin TL olarak hesaplara geçecek. Tüm emekliler bu uygulamadan faydalanabilecek.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin yanı sıra dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları da bayram ikramiyesinden yararlanacak.

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kurluların ikramiye ödenme tarihleri netleşti. 4C (Emekli Sandığı) kapsamındakilere 10 Haziran’da, 4B (Bağ-Kur) kapsamındakilere 11 Haziran’da, 4A (SSK) kapsamındakilere ise 12-14 Haziran tarihleri arasında ödemeler yapılacak.

2018 YILINDA BAŞLADI

Emeklilere ikramiye ödemeleri 2018 yılında başlamış ve 1000 TL olarak ödeniyordu. 2021 yılında bu miktar 1100 TL’ye, 2023’te ise 2000 TL’ye yükseltildi. Bu yıl ise ikramiye 3000 TL olarak belirlenmiş durumda.

KAMU İŞÇİSİNİN İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Kamu işçilerine yılın ikinci yarısında verilecek olan ikramiye (tediye) tarihlerinin de belirlendiği Resmi Gazete’de yayımlandı. Kamu işçileri için belirlenen ikramiye tarihlerinin 14 Haziran ve 13 Aralık olduğu açıklandı. Buna göre, ikramiyeler bu tarihlerde iki taksit halinde ödenecek. Maden işçilerine yapılacak ilave tediyenin tamamı ise 23 Aralık’ta ödenecek.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, kamu işçisine ödenecek tediye tutarı maaşa göre farklılık gösterecek. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmayacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını veriyor. Vergi indirimleri dahil en düşük kamu ikramiyesi 8 bin TL civarında olacak.

Tediyeden kadrolu taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanabilecek. Belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ise ilave tediye uygulamasından yararlanamayacak. Yargıtay kararına göre ilave tediyenin haczedilmesi mümkün değil. Damga vergisine tabi olan ikramiyelerden sigorta primi kesintisi de yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir