Güçlü girişimcilik için ‘yol haritası’

Alanında ilk olan bu araştırmanın Türk girişimcilik ekosisteminde henüz dokunulmamış bir potansiyele işaret ettiğini belirten Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Civelek Yüce, “Ekosistemin öncüleri arasında yer alan Akbank olarak, Türkiye’nin uluslararası bağlarını güçlendirmemiz, deneyim, uzmanlık ve know-how paylaşımına hız katmamız gerektiğine inanıyoruz. Bunu sağlayabilmek için Endeavor araştırmamızın veri temelli önerilerinden faydalanmak, sistemli bir iletişim ve dayanışma ağı yaratmak büyük önem taşıyor. Akbank olarak bu adımların atılmasına öncülük etmeyi bir misyon olarak ele alıyoruz” dedi. Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli ise “Bu araştırmayı başlangıç olarak görüyor ve bu bağlantıların kuvvetlendirilmesi adına Akbank’la birlikte uzun vadeli çalışmalarımıza başlıyoruz” diye konuştu. 

İşte araştırma sonuçları…

Yurt dışında çalışmalarını sürdüren 400 Türk girişimciyle yapılan araştırmaya göre:

– Yurt dışındaki Türk girişimcilerin yüzde 50’sinden fazlası ABD’de ve yüzde 20’si İngiltere’de faaliyet gösteriyor.

– Türk girişimcilerin faaliyetleri yapay zeka ve makine öğrenimi, tüketici uygulamaları ve yazılım, kurumsal yazılım ve reklam teknolojilerinde yoğunlaşıyor.

– Yurt dışındaki girişimcilerin yüzde 40’ı Türkiye’de yatırım yapmaya istekli.

– Girişimcilerin yaklaşık yüzde 90’ı Türkiye’deki ekosistemle bağlantı kurmalarını sağlayan bir mekanizma olmadığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir